GRZECHOTNIK DIAMENTOWY- grzechotnik zwany także grzechotnikiem wodnym. Jest gatunkiem powodującym najwięcej ukąszeń ze skutkiem śmiertelnym w całych Stanach Zjednoczonych. Potrafi wprowadzić do rany 230-800mg jadu o działaniu hemolitycznym zawierającym peptydy które mogą powodować zakłócenie lub zatrzymanie pracy mięśnia sercowego. Ugryzieniu towarzyszy ból, opuchlizna, pocenie się, krwotoki, niewydolność nerek i trudności w oddychaniu. Dawką śmiertelną dla człowieka jest 100mg jadu i bez podania odpowiedniej surowicy śmierć może nastąpić po 6-30 godzinach po ukąszeniu.
ŻMIJA ROGATA- występuje na terenach piaszczystych, kamienistych i skalnych. Aktywna o zmroku. Zagrzebując się w piasku, czeka na ofiarę lub chowa się przed niebezpieczeństwem. Przy bocznych ruchach tułowia potrafi zakopać się w kilka sekund. Porusza się po pustyni ruchem w kształtcie litery S i opiera się o podłoże nieznaczną częścią swego tułowia. By odstraszyć przeciwnika, zwija swe ciało w równoległe pętle, pociera energicznie o siebie, wytwarzając trzeszczące dźwięki, przypominające piłowanie.
ŻMIJA GABOŃSKA- uważana za jeden z najbardziej jadowitych węży na całym świecie. Może wprowadzić w ciało ofiary do 5 ml jadu. U dorosłego człowieka ukąszenie może spowodować zgon w ciągu 15 minut, jedynym ratunkiem jest szybka transfuzja krwi, lub podanie surowicy. Wąż kontroluje ilość wstrzykiwanego jadu oraz głębokość ukąszenia, nie każde ukąszenie może być śmiertelne. Jad prowadzi do martwicy i krwawień zewnętrznych, np: z oczu, nosa czy uszu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz